O Akcji

Jesień jest dla nas czasem zadumy i nostalgii, ale również okresem zachwytu nad otaczającym nas światem oraz przyrodą, która każdego dnia zmienia swoje oblicze. Na horyzoncie podziwianych krajobrazów zauważamy przydrożne krzyże i kapliczki. To właśnie one przemawiają do nas z górskich szczytów, leśnych ścieżek, czy codziennych miejsc naszego wędrowania. Wkomponowany w codzienny krajobraz naszego otoczenia krzyż jest formą przypomnienia współczesnemu człowiekowi, za jak wielką cenę został on nabyty drogocenną krwią Chrystusa. Jest więc znakiem zapytania o sens i cel naszego życia.

Na krajobrazie naszego postrzegania widzimy również te krzyże i kapliczki, które nasi przodkowie stawiali w celu upamiętnienia niezwykle ważnych wydarzeń, a które dziś wymagają zaadoptowania jego dotychczasowego stanu do pierwotnej postaci, by na nowo mógł stać się niemym i pięknym świadkiem stawiania pytań o sens i cel życia człowieka.

Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Świdnickiej oraz Archidiecezji Częstochowskiej zapraszają do włączenia się w akcję mającą na celu zainteresowanie się tym, czy w twojej okolicy nie znajduje się krzyż lub kapliczka, które potrzebują renowacji lub odnowienia.

Akcja rozpocznie się symbolicznie w wigilię Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata, a więc w sobotę 20 listopada. Jej zasadniczym celem jest podkreślenie obecności krzyża w przestrzeni publicznej nie tylko jako trwałego elementu naszej kultury, ale miejsca chwały i zwycięstwa Chrystusa.

Akcja ma na celu, dostrzeżenie ich na nowo. Będzie się składała z 3 etapów (części):

  1. ZNAJDŹ – to pierwsza rzecz, którą trzeba wykonać. Dostrzeżenie, odnalezienie krzyża lub kapliczki w mojej okolicy.
  2. ODNÓW – porozmawiaj ze swoim księdzem proboszczem, zachęć innych, jeśli tego wymaga sytuacja, przemyśl sposób, metodę w jaki sposób dokonać renowacji.
  3. ZAADOPTUJ – zaopiekuj się krzyżem/kapliczką nie tylko w sposób jednorazowy, ale długofalowy.

Na koniec podziel się tym dziełem. Zrób zdjęcie, dodaj je i oznacz na interaktywnej mapie!